DOLAZAK KOMETE GODINE, A MOŽDA I VIŠE OD TOGA
Kometa službene oznake C/2023 A3, Tsuchinshan-Atlas, otkrivena je istovremeno sa kineske opservatorije Purple Mountain Observatory i Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System (ATLAS). ATLAS predstavlja sistem od 4 teleskopa (2 na Havajima i po jedan u Čileu i Južnoj africi) kojim upravlja NASA. Teleskopi automatski skeniraju nebo više puta tokom noći sa ciljem otkrića asteroida koji bi mogli ugroziti Zemlju.
Do zadnje polovine septembra kometa se mogla posmatrati samo sa južne Zemljine polutke. Kroz tačku perihela (kada je najbliža Suncu) kometa je prošla 27.septembra kada je od naše zvijezde bila udaljena oko 58,6 miliona kilometara. Od tada se „ustremila“ ka sjevernom nebu. Bila je dovoljno daleko od Sunca i nije se raspala na više dijelova kako su neki predviđali. U položaj najbliži Zemlji kometa Tsuchinshan-Atlas doći će 14. oktobra. Tada će od nas biti udaljena oko 70,7 miliona kilometara.
Posljednjih dana septembra kometa će nekoliko dana biti previše blizu Suncu da bismo ju vidjeli. Zatim je posmatrači sa južne polulopte mogu vidjeti u zoru na istoku. Već stižu brojni snimci iz Novog Zelanda, Australije, Južne Amerike. Stvari za nas na sjevernoj hemisferi mijenjaju se sredinom oktobra. Od tada će biti vidljiva nisko nad zapadnim horizontom i svakog dana će se sve više podizati na nebu. Prolazit će kroz sazviježđa Lav, zatim Djevicu i Ofijuh.
Kada su komete u pitanju, teško je unaprijed predvidjeti njihov sjaj. Optimisti smatraju da bi polovinom oktobra mogla biti sjajna poput Venere i lako vidljiva golim okom, naravno ne iz većih gradova. U životu sam posmatrao nekoliko kometa. Neke su potpuno „promašile“ kada su u pitanju prognoze vidljivosti. Tako je 1973. godine najavljivana kometa stoljeća, Kohoutek. Snimali smo je sa Astronomske opservatorije Sarajevo u januaru 1974. i bila je relativno slabog sjaja. Sjajnije i ljepše, također snimane iz Sarajeva, bile su Benettova kometa 1970. i kometa West 1975.
Nadati se da će Tsuchinshan-Atlas biti dovoljno sjajna da oni koji nikada nisu vidjeli kometu na nebu, uživaju u prizoru. Mi ćemo pratiti sve oko komete i na vrijeme dati potrebne informacije i savjete kako ju posmatrati.
Piše: Muhamed Muminović